Jedna z cest na mongolský trh vede přes organizaci FIFTA. Tato Mongolská vládní agentura pro zahraniční investice a obchod si klade za cíl být mostem mezi zahraničními investory a mongolskými podnikateli, však také jejím posláním je podpora investic. Na druhé straně povzbuzuje také mongolský export a rozvoj malých a středních podniků v Mongolsku. Na vývoj mongolského trhu a příležitosti pro české firmy se magazín Exportér ptal generálního ředitele agentury FIFTA Baasankhuu Ganzoriga.

Jak hodnotíte obchodní vztahy mezi Českou republikou a Mongolskem?

Myslím, že jsme tradičně měli velmi dobré vztahy, které teď obnovujeme. Za mongolskou stranu mohu říci, že se výrazně snažíme českým podnikatelům otevírat dveře na náš trh. Zástupci naší agentury cestují dvakrát až třikrát ročně do České republiky, což napomohlo skutečnosti, že v současnosti existuje 62 společných česko-mongolských firem. Přímé investice z České republiky do Mongolska dosáhly vloni hodnoty 6,2 milionu dolarů. I to poukazuje na úspěšnost našich vztahů.

Jsou tyto aktivity tak úspěšné, aby vám pomohly při budování vztahů k "třetímu sousedovi" - po Číně a Rusku?

Ano, plně věřím, že Česká republika může být pro Mongolsko mostem do Evropské unie. Tam vidíme možnosti pro náš vývoz. S Evropskou unií máme tarifní dohodu a v jejím rámci exportujeme na unijní trh již 2 700 druhů výrobků. Jedná se nejen o takové suroviny, jako jsou měď a fluorid, nýbrž i o maso a kašmír. Mimochodem Mongolsko je druhým největším výrobcem kašmíru na světě.

Co děláte proto, abyste do Mongolska přilákali investory?

Organizujeme různá investiční fóra a navštěvujeme podobné akce po celém světě, tedy i v České republice. Mongolsko je sice malá země, ovšem příležitosti jsou tu obrovské a zahraniční investoři si to čím dál tím více uvědomují. Potvrzuje to i skutečnost, že vloni jsme měli o 42 procent zahraničních investic více než v roce 2007. Celkově nyní registrujeme 9 300 zahraničních investic pocházejících z 93 zemí.

O Mongolsku se hovoří jako o zemi bohaté surovinami. Orientují se tudíž zahraniční investoři nejvíce na tuto oblast?

V Mongolsku se nacházejí největší ložiska minerálů na světě. Platí to o zlatu a o mědi. Máme ale také dostatek uhlí. Kvůli bohatým zásobám pracujeme na projektech výroby pohonných hmot pravě z uhlí. Naleziště ropy máme sice také, ale není jich tolik. Čeho je dostatek, jsou ložiska uranu. Skutečně se dá říci, že zejména kvůli surovinám se zahraniční investoři o Mongolsko začínají zajímat. A přirozeně že usilujeme o to, tento zájem dále povzbuzovat a investorům otevírat dveře. Například při těžbě uranu spolupracujeme s firmami z Ruské federace, Japonska a Francie. Současně zásoby surovin a spolupráci s investory chceme využívat pro zvýšení životní úrovně našich obyvatel.

Pokud zahraniční investor stojí přede dveřmi, jaké mu můžete poskytnout pobídky?

Máme velmi příznivý daňový systém. Zjistili jsme totiž, že zahraničním investorům nejde až tak o daňové prázdniny či jiné úlevy jako spíše o příznivý a dlouhodobě nastavený daňový systém. Parlament schválil balík novel zákona o snížení daní a DPH v červnu 2006, který vstoupil v platnost k 1. lednu 2007.

Nyní je daň z přidané hodnoty u nás deseti- procentní, ostatní daně se pohybují mezi deseti a 25 procenty. Jak jsem řekl, zahraniční investice potřebujeme i kvůli zlepšení životní úrovně, jsme proto vůči investorům velmi otevření.

Řekl bych, že naše podmínky pro zahraniční investory patří k nejlepším v celé Asii. Máme výhodný daňový systém, v jehož rámci nabízíme úlevy pro investice v prioritních odvětvích, jakými jsou energetika, infrastruktura a stavebnictví, ale také cestovní ruch či textilní a kožedělný průmysl.

Vzhledem k surovinovým zásobám se dnes o Mongolsku mluví jako o novém Kuvajtu. Co děláte proto, abyste ochránili Mongolsko a jeho přírodu před nekalými investory?

Všichni cítíme potřebu ochrany přírody. My Mongolové víme, že nemůžeme jíst nebo pít měď a zlato. Máme tudíž ochranu přírody zakotvenou v zákonu. A co je podstatné, naše země bude i nadále pod dohledem našich občanů.

Jak jsou zahraniční investice chráněné?

Podívejte se, zahraniční investice jsou pro Mongolsko klíčové. Za prvé je chrání naše zákony. Za druhé mezinárodní úmluvy, Mongolsko podepsalo Washingtonskou úmluvu řešení sporů ohledně investic mezi státy a státními příslušníky ostatních států a Soulskou úmluvu o ochraně investic. Kromě toho je Mongolsko členem MIGA, Multilaterární agentury pro garanci investic.

Co kromě ložisek surovin můžete zahraničním investorům nabídnout?

Naše lidi. Mongolsko je mladá země, sedmdesát pět procent obyvatelstva je mladší 35 let. Jsou to lidé, kteří ovládají dva až tři cizí jazyky a mají velmi dobré znalosti v oblasti informačních technologií. Nicméně prostřednictvím různých grantů a vládních programů dále připravujeme naše odborníky. Již teď zahraniční investoři pozitivně hodnotí mladé Mongoly a také to, jak rychle se dokáží učit. Za deset let budeme mít zcela jiné Mongolsko.

Co byste poradil Čechům, kteří se chtějí zúčastnit výstavby tohoto nového Mongolska?

Vážení čeští podnikatelé, máte dost znalostí o Mongolsku a víte, jaké jsou u nás podmínky pro podnikání. Máte u nás dobré jméno, takže můžete zvážit, zda k nám přijdete. V podstatě byste tu už měli být.

Co je agentura FIFTA

Mongolská vládní agentura pro zahraničí investice a zahraniční obchod (FIFTA) je zodpovědná za podporu a usnadnění přílivu zahraničních investic. Usiluje i o podporu exportu a o zlepšení podnikatelského prostředí.

Foreign Investment and Foreign Trade Agency

Government Bldg 11, Sambuu street 11,

Ulaanbaatar -211238.

Tel.: (976-11) 326040, 320871, 314774

E-mail: fifta@investmongolia.com

Web: www.investmongolia.com

www.exportmongolia.net