Z hlediska obratu zbožové výměny - 1,5 miliard eur -představuje Svobodný stát Sasko pro Českou republiku stejně důležitého partnera jako například Španělsko či Maďarsko. Pro české podnikatele bylo a bude vždy lehčí rozvíjet své obchodní aktivity se svými sousedy a to jak z důvodu geografické blízkosti (nižších dopravních nákladů), tak i z důvodů jazykové vybavenosti a znalosti podnikatelského a kulturního prostředí a zázemí.

 

Prognostikové očekávají, že současný sedmdesát procent podíl obratu zbožové výměny se zeměmi Evropské unie se zvýší po vstupu Česka do unie výhledově na přibližně 80 - 85 procent a tím i obrat s nejvýznamnějším partnerem Německem.

 

Tak jako v Sasku je motorem hospodářství automobilový, strojírenský a elektrotechnický průmysl s důrazem na export, který je obecně největší hnací silou hospodářského růstu Německa, (sasský export představuje 31 procent sasského hrubého domácího produktu opírá se české hospodářství rovněž o shodné komodity s důrazem na export.

 

Sasko stojí hospodářsky v čele nových spolkových zemí, se současným hospodářským růstem 1,4 procent předstihlo všechny ostatní spolkové země. V důsledku hospodářského vývoje a současných omezených finančních zdrojů nelze očekávat masivní sasské investice do Česka. Velké a dosud málo využité pole však existuje v možnosti vzájemné spolupráce, ke které je sasské strana na všech úrovních velmi otevřena.

 

Pro vzájemnou spolupráci bylo důležité, že se v loňském roce 2003 podařilo obnovit činnost Česko-sasského hospodářského fóra, které pod záštitou hospodářských ministrů obou zemí ( ministra hospodářství a práce Saska Martina Gilla a českého ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana ) usiluje o zintezivnění hospodářských vztahů a vzájemné spolupráce. Obnovené hospodářské fórum se konalo v září roku 2003 během Mezinárodního brněnského veletrhu a další jeho konání je plánováno na Lipském veletrhu ve dnech 23 a 24.6.2004. Vzhledem k současnému zintenzivnění politických i hospodářských kontaktů se Saskem a četným setkáním státních představitelů na nejvyšší a ministerské úrovni si toto fórum kladlo za cíl stát se informačně - realizační platformou (bez vzniku nových institucí, kuratorií apod.) 

 

Pracovní ráz fóra byl zvolen organizátory po zralé úvaze a vysoká účast (přes 100 firem z obou zemí) i následné ohlasy mezi účastníky fóra úspěšnost této koncepce potvrdila. Jako oficiální pořadatelé kromě výše zmíněných ministerstev vystupovaly podpůrné agentury: Agentura pro rozvoj podnikání a její partnerská organizace Wirschaftsförderung Sachsen, agentury pro podporu zahraničních investic Czechinvest, Česko-německá obchodní a průmyslová komora v Praze a Veletrhy, a.s., Brno. Na přípravách fóra a na aktivní účasti v 9 pracovních skupinách se podíleli i pracovníci GK Drážďany.

 

Ve vzájemných vztazích se těší vysoké prioritě rozvoj dopravních sítí a přeshraniční infrastruktury, a to v souladu s programem Evropské infrastruktury vytýčeným saským ministerským předsedou Georgem Milbradtem. Jedná se o infrastrukturu, spojující stávající a současné kandidátské země Evropské unie. V tomto smyslu mají svoji důležitost i multimodální dopravní projekty na obou stranách hranic. Velký prostor ve vzájemné spolupráci je spatřován ve vytváření a propojování národních subdodavatelských sítí, zvláště pro podporu malého a středního podnikání. Za tímto účelem byla na MPO ustavena zvláštní 5 členná expertní skupina, která se pravidelně schází se saskou stranou.

 

Z devíti současných pracovních skupin, jejichž výsledky byly na fóru prezentovány a jsou jako kostra praktické spolupráce průběžně sledovány ve spolupráci s vedoucími skupin si největší pozornost zatím zasloužily skupiny:

 -společnosti a organizace na podporu podnikání

-dodavatelé automobilového průmyslu

-kompetenční centrum strojírenství

-recyklace ojetých automobilů

-textilní Euroregion

-trimodální dopravní infrastruktury na příkladu Česko-saských přístavů s.r.o. v Děčíně a Lovosicích.

-projekt společné průmyslové zóny Hrádek, Zittau, Bogatynia

 

V těchto oblastech je spolupráce nejintensivnější. Pro podporu práce pracovních skupin se vyhledávaly projekty, které by mohly získat podporu z podpůrných fondů unie.

Program INTEREG III pro přeshraniční spolupráci lze do doby vstupu Česka do unie využívat jen na saské straně. Zde bylo docíleno velkého pokroku u projektu budování česko-sasského kompetenčního centra strojírenství, kde v rámci programu INTEREG III již probíhají podnikatelská setkání a burzy.

 

Specifika podnikání v Sasku

Z hlediska obchodní činnosti jsou zde obchodní podmínky shodné s ostatními spolkovými zeměmi. V nových spolkových zemích a zvláště v Sasku existuje vysoká podpora pro přeshraniční spolupráci, velmi aktivně vystupují podpůrné organizace (Wirtschaftsförderung Sachsen) různé svazy a sdružení a hledají cesty pro pomoc malým a středním podnikatelům na nichž hospodářský růst stojí.

Specifická je zde možnost využívat podpůrných fondů Evropské unie pro příhraniční spolupráci a z nich financovat různé projekty a akce. Lze říci, že Sasko se již naučilo tyto fondy administrovat a získat k ním přístup pro nejrůznější projekty. Zajímavým projektem je například projekt síťového přeshraničního spojení orgánů státní správy ENLARGE NET, na nějž bylo získáno 500000 eur. Zpracovatelem projektu je správa města Drážďan, která úspěšně rozvíjí kontakty se správou příhraničních krajů, Ústeckého, Karlovarského a Libereckého.

Při společném podnikání je možné využít investičních pobídek i zdrojů z různých zemských a podpůrných fondů. Při hospodářských komorách IHK Jihozápadní Sasko Chemnitz, Zwickau, Plauen pracují dlouhodobě Kontaktní centra pro česko-saslou spolupráci v Plauen (nejstarší již od roku 1996) a v Annaberg-Buchhloz a při IHK Drážďany v Zittau a  Drážďanech.

Ve většině těchto center pracují i česky hovořící pracovníci a informační a konzultační služby jsou poskytovány jak německým tak i českým subjektům. Zmíněná centra a průmyslové a hospodářské komory dlouhodobě spolupracují s českými hospodářskými komorami v příhraničních krajích: RHK Poohří/Sokolov, OHK Liberec, OHK Děčín, OHK Most, OHK Mělník a dalšími. OHK Most kromě partnerské spolupráce s IHK Südwestsachsen spolupracuje již deset let s IHK Halle v Sasku-Anhaltsku. Velmi podnětným je i společný tříjazyčný internetový portál hospodářských komor a kontaktních center www.polen-tschechien-kontakt.info, který slouží jako zdroj širokých databází aktuálních informací.

Dále v Chemniz sídlí velmi aktivní Spolkový svaz německých podnikatelů v České republice, který poskytuje kvalitní informace a služby a propaguje česko-saskou obchodní relaci. V Drážďanech dále pracuje náš GK usilující o synergický efekt všech podpůrných aktivit a pořádaných akcí.

Specifikou Saska pro ČR je tedy široká informační, kontaktní a poradenská základna, vyšší možnost čerpání podpůrných prostředků z různých zdrojů a zdrojů EU pro příhraniční spolupráci a otevřenost a vstřícnost saských orgánů i podnikatelů ke vzájemné spolupráci.

           

Obory zájmu o podnikání

Největší zájem o spolupráci je v oboru automobilových subdodavatelů, elektrotechniky, přesné mechaniky a všeobecného strojírenství. V Sasku je rovněž významný textilní průmysl, který představoval v minulosti jeden z nosných pilířů

hospodářství (známé tkalcovské podstávkové domy v horní Lužici), a který spojoval regiony v Polsku a na severu Čech. Východoasijská konkurence klasický oděvní textil podlomila, řemeslné dovednosti se přenášejí na bytový textil a průmyslové textilie a tkaniny. V tomto směru došlo k dohodě o vytvoření společného textilního Euroregionu s Dolním Slezskem a severními Čechami, který byl smluvně potvrzen (za čs. stranu zde vystupuje jako partner asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu ATOK). Cílem je zaměření regionu na inovativní průmyslové textilie a tkaniny, znovuoživení textilního průmyslu ve společném regionu a získání odbytu ve světě.

V Německu je obecně zájem o dřevěné domky a stavby a příkladem úspěšného podnikání je 2000 prodaných domků společnosti RD Rýmařov. Jejich saský zástupce fa MAS Immobilien prodává jen v okolí Drážďan 20 - 30 domků měsíčně.

Z důvodu nedostatku finančních prostředků se většina obchodů uskutečňuje bez zahraničního zastoupení. Generální konzulát ČR v Drážďanech má povědomost o 20 zastoupeních resp. českých subjektech na sasském trhu, z toho jedna třetina podniká v turistických službách a pohostinství.  Ze strojírenského oboru zde mají zastoupení například firmy: ORDOS Lüftungstechnik, ARTUCO GmBH, (export/import a spedice), výrobce parních a plynových turbín fa EKOL z Brna, obchodní zastoupení Sýkora a Technoconsult v Drážďanech a v Chemnitz firma Triton.

Pro získání vyšší obchodní marže na trhu je přítomnost firem v Sasku ( ať již formou poboček či zahraničních zastoupení evet. zástupců) nezbytná a snahou všech pracovníků obchodně-ekonomických úseků zastupitelských úřadů a generálních konzulátu v SRN je snaha českou přítomnost na trhu posílit a rozmnožit.

Samostatným oborem je dárkový, stánkový prodej, uměleckých a propagačních předmětů, bižuterie, skla, keramiky i prodej potravin. Tyto prodeje realizují dealeři, kteří se pravidelně zúčastňují různých - různou měrou dotovaných či podporovaných prodejních akcí, veletrhů či výstav. Obecně se mělo zato, že tyto prodeje se pro celní, byrokratické a dopravní bariéry příliš nevyplatí. S přístupem Česka do unie se situace podstatně zlepší a i v těchto směrech lze předpokládat boom. Pro selský a potravinářský sortiment stojí za zmínku doporučení účasti na Sasko-českém selském trhu v Röhrsdorfu u Drážďan (vybudován s dotací pěti miliónů eur z prostředků EU), kde mohou české potravinářské firmy vhodně otestovat celou škálu svých produktů na zákaznících a uplatnit své výrobky na sasském trhu. V tomto směru byla oslovena Agrární a Potravinářská komora ČR, jejíž někteří členové již zájem o spolupráci signalizují.

Sasko se v posledních letech probojovalo do čela v informačních technologiích - Silicon Valley Saxony v Dráždanech - s výstavbou nového závodu společnosti AMD a v oboru inovačního podnikání. Sasské ministerstvo hospodářství a práce, různé asociace, technologická centra a výzkumné ústavy nabízejí ruku české straně ke spolupráci na bázi vytvoření inovačních sítí s využitím příslušných kompetencí obou stran ke společnému prospěchu.

 

Autor je vedoucí obchodně-ekonomického úseku generálního konzulátu ČR v Drážďanech