Bavorsko může v souvislosti s rozšířením Evropské unie počítat se zvýšením dynamiky hospodářského růstu o 2,5 procenta a zaměstnanosti o 0,8 až jedno procento. Zvýšení zaměstnanosti si bavorská vláda slibuje od oživení spolupráce malých a středních firem na obou stranách hranice, především pak v pohraničních východo- a severobavorských regionech. Tady se současná nezaměstnanost pohybuje až kolem deseti procent.

Vstup Česka do unie je proto především obrovskou šancí pro rozšíření spolupráce těchto malých a středních firem z pohraničních regionů.

Především však dojde ke zrušení kontrol kamiónové přepravy v rámci přístupu do jednotného vnitřního trhu, zjednodušení administrativy, platebního styku a větší právní jistota v České republice budou značným lákadlem i pro bavorské firmy.

Území České republiky se dnem 1. 5. 2004 stává celním územím Společenství s jednotným uplatňováním celních předpisů daných čl. 1 Nařízení Rady (EHS) č. 2913/92, kterým se vydává celní kodex Společenství. Příslušným pravidlům je věnována stránka Generálního ředitelství cel: www.cs.mfcr.cz, přehled aktuálních celních sazeb pro dovozy zboží z třetích zemí je k dispozici na stejné internetové adrese v databázi TARIC EU nebo na adrese http://europa.eu.int/comm/taxation_customs/dds/en/tarhome.htm (ve všech jazycích členských zemí.).

Bude zrušena řada německých celních úřadů na hraničních přechodech. Pouze některé zůstanou zachovány a budou fungovat jako vnitrostátní celní úřady – na bavorsko-české hranici budou zachovány tyto celní úřady na silnicích a dálnicích: Schirnding – Landstrasse, Weidhaus – Autobahn, Furth i.W. – Schaffberg, Philippsreut.

Na všech těchto úřadech hodlá německá Celní správa vytvořit co nejlepší podmínky pro odbavování, aby přilákala, resp. udržela zájem spedičních firem i vlastních klientů.

Vybíráním obratové daně v rámci jednotného vnitřního trhu EU se budou zabývat všechny finanční úřady v Bavorsku (přehled na stránkách www.fanby.bayern.de).

Správním orgánem pro otázky spotřební daně (pro zboží jako tabákové výrobky, minerální oleje, káva, alkoholické nápoje atd.) i uvnitř EU zůstává německá Celní správa (viz také www.zoll-de/b0zollundsteuern/b0verbrauchsteuern/index.html).

 

Největší obavu z rozšíření Evropské unie mají v Bavorsku stavební firmy (již osmý rok v krizi – nejproblem atičtější bavorské odvětví) a dále řemeslnické podniky. Bavorská vláda se snaží předejít větším otřesům na pracovním

trhu příhraničních oblastí hlavně zvýšeným důrazem na vzdělávání a celoživotní zvyšování kvalifikace a také podporou usídlování hi-tech firem a strategických služeb v těchto oblastech – např. v poslední době call-centrum Lufthansy v Ambergu. Je si totiž vědoma faktu, že nejvíce ohroženými budou méně kvalifikovaná místa.

 

Problematická zůstává otázka dopravy, k jejímuž řešení by mohla přispět realizace společného projektu dálnice Via Carolina Norimberk – Praha, klíčové dopravní tepny ve směru východ – západ. Velkou symbolickou hodnotu by mělo dokončení stavby před zahájením světového fotbalového šampionátu v roce 2006 v SRN.

 

V posledním období dochází k trvalému rozšiřování vzájemné účasti na veletrzích. Na posledním brněnském stavebním veletrhu IBF počátkem roku 2003 byl poprvé vlastní stánek Bavorska. Bavorsko je významným veletržním místem – některé ze zde pořádaných veletrhů jsou světovými jedničkami: např. I.H.M. (řemesla), ispo (sportovní potřeby), BAUMA (stavební materiály, stroje atd.). Mnichovské veletrhy navštíví každoročně desetitisíce českých návštěvníků a vystavovatelů .

Proto je také česká účast vystavovatelů mnohdy velmi významná: např. na mezinárodním řemeslnickém veletrhu I.H.M. měla ČR se 62 vystavovateli 3. největší zahraniční účast po Itálii a Rakousku.

 

Sousedským vztahům ve všech hospodářských oblastech je věnována velká pozornost nejvyšších bavorských vládních míst. Dne 30. dubna 2003 navštívil Prahu bavorský ministr hospodářství dr. Otto Wiesheu, aby jednal s ministrem průmyslu a obchodu a navázal tak na tradičně výborné vztahy s tímto resortem. Byl doprovázen podnikatelskou delegací převážně z velmi perspektivního oboru informačních technologií, ve kterých Bavorsko patří ke světové

špičce. Oficiálně byl v Praze zahájen dvouletý projekt užší spolupráce bavorských a českých softwarových firem.

 

 

Burza bavorských a českých podniků v oblasti softwaru, která se souběžně s návštěvou ministra Wiesheua uskutečnila za celkové účasti asi 40 firem z obou zemí v budově MPO, byla jedním z  projektů podporovaných bavorskými ministerstvy hospodářství, dopravy, infrastruktury a technologie. Jedná se o dvouletý projekt podpory navazování spolupráce bavorských softwarových firem s partnery z České republiky, Slovenska, Slovinska, Rumunska a Chorvatska, zahájený na podzim 2002. Projekt je financován bavorským ministerstvem a tendr na jeho provádění vyhrála mnichovská firma F.A.S.T.

 

Ta také převzala z velké části organizování a financování burzy v Praze. Na české straně se stal hlavním partnerem SPIS – Sdružení pro informační společnost v Praze, se kterou F.A.S.T.  v průběhu slavnostního zahájení podepsal Memorandum of Understanding o spolupráci při realizaci projektu. Politickou a odbornou záštitu na české straně nese Ministerstvo informatiky ČR.

 

Burza v Praze je již druhým konkrétním setkáním bavorských a českých firem. První burza se uskutečnila během IT-veletrhu SYSTEMS 2002 v říjnu minulého roku v Mnichově. Jedná se o velmi zajímavou možnost navazování firemní spolupráce softwarových firem, jejíž náklady z velké části nese bavorská strana.

Dále proběhla na druhém největším IT-veletrhu v Německu SYSTEMS 2003 ve spolupráci s CzechTrade již tradičně společná účast českých firem pod názvem IT-Land Tschechien.

 

 

Autor je vedoucím obchodně-ekonomického úseku generálního konzulátu ČR v Mnichově