V Česku známé knedlíky a omáčky, to rozhodně není vyčerpávající výčet z jídel, které vám mohou v Německu naservírovat. Přestože české hospodyňky o kuchyni našich sousedů zrovna pochvalně nehovoří, je velmi chutná a navíc také rozmanitá, stejně jako celé Německo.

Místní se s oblibou pyšní tím, že nabízejí kolem pěti tisíc druhů piva z dvanácti set pivovarů, tři sta druhů chleba, brambory s poetickými ženskými jmény jako Maritta, Linda, Selma, Gloria a další a každý kout země má svůj speciální typ uzeniny. Vedle pokrmů, které lze pokládat za celonárodně oblíbené, je zde celá řada velkých či jen nepatrných odlišností v kuchyních jednotlivých regionů. V okolí Kolína nad Rýnem kupříkladu rádi jedí pokrm z brambor, jablek a smažených černých jitrnic zvaný Himmel und Äd, tedy Nebe a peklo. Naopak v blízkosti severního pobřeží jsou typická jídla z mořských živočichů jako uzené šproty, polévka z humra, úhoře nebo slávek. O německém pohostinství svědčí i staré přísloví, které říká, že jídlo a pití je tím, co drží duši a tělo pohromadě. Poutníkům se proto podávají nejen dobré pokrmy, ale i nápoje. 

Na severu Německa je kupříkladu oblíbené světlé pivo Pilsner, kolem Düsseldorfu a v dolním povodí Rýna zase tmavý druh Alt jantarové barvy a v Kolíně se pije dožluta zbarvený Kölsch. Přitom platí, že směrem na jih se točí spíše tmavší pivo s větším obsahem sladu a chmele.

Najíst se v restauraci je v Německu poměrně drahé. Spropitné je sice dobrovolné, ale je nepsaným pravidlem dávat kolem deseti procent z celkové výše útraty v případě, že už služby nebyly započítány. Vyjadřujete tím spokojenost s obsluhou. Místní si však většinu jídel připravují obvykle doma. Rozmanitý výběr cenově dostupných potravin, včetně těch exotických z dovozu, nabízejí běžně všechny větší obchody. 

Pokud však dostanete chuť na skutečný gurmánský zážitek, můžete si vybrat mezi třemi stovkami špičkových restaurací, které jsou rozesety po celé zemi. Pyšní se hvězdičkami Michelin, což je v pohostinství skutečně prestižní záležitost.

S jídlem a pitím je v Německu spojena dokonce i turistika. Například takzvaná pivní a hradní cesta vede přes 500 kilometrů podél hlavní silnice B85 z Thüringenu kolem Výmaru bavorskou krajinou až do Pasova. Pivovary po obou stranách cesty vyrábějí tradiční tmavá piva, čirá světlá piva, osvěžující pšeničná i výživná kořeněná piva.

Stejně tak i milovníci vína mají svoje stezky. Mezi nejznámější patří cesta dlouhá osmdesát pět kilometrů protínající Falc a Porýní, za dobrým vínem můžete putovat i sto šedesát kilometrů napříč největší vinařskou oblastí Německa z Ortenau do Markgräflerlandu.

Vyčerpávající informace o jednotlivých druzích regionálních pokrmů a nápojů včetně tipů na návštěvu vyhlášených podniků a jejich cenách nabízí německý turistický server  www.germany-tourism.de.