V obchodním světě je stále aktuálnější staré osvědčené přísloví "kdo rychle dává, dvakrát dává". Je opravdu dobré mít je na paměti při sjednávání obchodu s jakýmkoliv obchodním partnerem. Ve Švédsku je podle statistik Evropské unie obvyklé zpoždění plateb oproti sjednaným podmínkám přibližně deset dní (v roce 2002 to bylo jen osm dní). Průměrná platební podmínka sjednaná se švédskými partnery je dvacet šest dní.
Ve srovnání s údaji vykazovanými ostatními zeměmi unie lze nicméně říci, že díky dobré platební morálce švédských kupujících nedochází kvůli pozdním platbám k příliš významnému finančnímu zatížení exportéra.
Postavení našich malých a středních vývozců posiluje celkem bezproblémové zapracování unijní Direktivy pro boj s pozdními platbami (č. 2000/35/ES) do švédského práva. Tato direktiva mimo jiné upravuje stanovení úroků z prodlení, výhradu vlastnictví a jeho vymahatelnost apod. (viz internetový server www.europa.eu.int).
Dosavadní praxe EGAP při prověřování bonity švédských obchodních partnerů potvrzuje jejich vcelku dobrý platební výkon. Dále se rovněž potvrzuje fakt, že důležitou úlohu v jejich financování (zejména u malých a středních firem) hrají dodavatelské úvěry.
Na druhou stranu EGAP spolu se svými klienty získal i praktickou zkušenost s procesy vymáhání pohledávek, které plynou z řešení pojistných událostí (tj. nezaplacení pohledávek). Pozitivní je, že praxe potvrzuje dobrou vymahatelnost práva věřitele, zejména pokud jde o zmíněnou výhradu vlastnictví.

Jen za loňský rok zbankrotovalo ve Švédsku 8600 firem. I při obchodování se švédskými partnery je tedy nezaplacení pohledávek zcela reálným rizikem. Podnikatel se jej ale může částečně vyvarovat, pokud využije služeb úvěrové pojišťovny. Exportérům, jejichž vývozy směřují do Švédska, nabízí EGAP jak pojištění různých příčin rizik spojených s nezaplacením obchodních úvěrů, tak pojištění rizik čerpání kontraktačních záruk vystavených za české vývozce.
V prvním případě je k dispozici celá řada produktů, přičemž rozhodujícím kritériem pro správnou volbu je délka obchodního úvěru. Pokud je splatnost delší než dva roky, je možné pojistit vývoz s využitím produktů se státní podporou - produkty C, D - podle toho, zda se jedná o pojištění dodavatelského či odběratelského úvěru. Je-li splatnost do dvou let, potom lze výhradně využít komerčního pojištění EGAP, a to pojistný produkt GA.02 na kombinované pojištění obratu, tj. pohledávek z vývozu i prodejů v tuzemsku.

Pro druhý případ, pojištění kontraktačních záruk - produkt Z, platí, že pojištění poskytuje krytí bance, která záruku pro vývozce vystavila. Banka je pak kryta před rizikem čerpání záruky zahraničním odběratelem, aniž by vývozce porušil svoje povinnosti vyplývající z obchodního kontraktu nebo z podmínek soutěže. Toto pojištění je již delší dobu důležitou součástí finančního schématu pro získání významných zahraničních zakázek našimi vývozci.
Pro stanovení přesných podmínek pojištění je zapotřebí vyplnit žádost o uzavření pojistné smlouvy, a to buď interaktivně na stránce www.egap.cz - pro produkt GA.02, nebo pro ostatní pojistné produkty s využitím formuláře umístěného na stejné internetové adrese. Po odeslání žádosti či formuláře kontaktují klienta odborní pracovníci EGAP pro detailní přípravu pojistné smlouvy. Více informací o uvedených pojistných produktech a jejich využití lze získat na internetové adrese www.egap.cz


Výhody komerčního pojištění u EGAO

Pojištění rizik nezaplacení kupujícím bez následného zjišťování, zda jde o komerční selhání kupujícího nebo je jeho selhání důsledkem politických změn a restrikcí
Jednotná spoluúčast pro všechna teritoria
Jednotná čekací doba/karenční lhůta pro výplatu pojistného plnění pro všechna teritoria
Placení pojistného na základě oznámení obratu za předchozí měsíc - odpovídá požadavkům na lepší rozložení finančních toků.
Současně s vývozem se pojišťují i tuzemské pohledávky.
Cena pojištění je v pojistné smlouvě stanovena vždy na 12 měsíců na základě hodnocení rizikových faktorů a při pojištění celého obratu se obvykle pohybuje v rozmezí 0,3 - 0,8 procenta z fakturovaných částek.

 

Autor je pracovníkem úseku komerčního pojištění EGAP