Devětadvacetiletý Filip Hajný se za sedm let vypracoval z obyčejného brigádníka na myčce nádobí až do vysoké manažerské pozice. Vystřídal přitom řadu funkcí. Prodával v bistru, a když si ho šéfové všimli, pracoval jako system administrator v restauraci a poté jako business controller traineer. Nyní je členem managementu a je v rámci firmy zodpovědný za oblast Česka a Slovenska.
Kvůli atmosféře a dobrým pracovním vztahům zůstal celou dobu věrný firmě, která podle letošního průzkumu ekonomického magazínu Fortune patří v Evropě mezi desítku nejlepších zaměstnavatelů. Tou společností je obchodní řetězec IKEA, založený ve Švédsku, a jehož majitel Ingvar Kamprad obdrží v prosinci v New Yorku prestižní cenu Švédsko-americké komory Lucia Trade Award za "lidský přístup k obchodní činnosti a neúnavnou snahu o lepší vztahy v podnikání".
"Principem společnosti IKEA je jednoduchost, skromnost, hospodárnost, smysl pro zodpovědnost, nadšení a flexibilita. Pravděpodobně nejdůležitější z těchto hodnot je jednoduchost, která je cítit ve způsobu, jakým společně pracujeme," vysvětluje podnikovou filozofii mluvčí české pobočky Kateřina Horová.
"Ve firmě nejsou žádné statusy, které by vytvářely bariéry mezi vedoucími a jejich spolupracovníky. Vztahy jsou neformální, všichni pracovníci si mezi sebou tykají. Lidé mohou do práce chodit ležérně oblečeni. Výjimkou jsou samozřejmě zaměstnanci obchodního domu, kteří nosí uniformy, aby byli zákazníky snadno rozeznatelní," přibližuje atmosféru Horová.
Na jedné straně je tu tedy myšlenka skladnosti, funkčnosti a nízké ceny, kterou Ingvar Kamprad, pocházející z jižního Švédska, prosazuje už od 50. let, a na druhé straně princip společných hodnot a neformální atmosféry. "Takové pracovní podmínky napomáhají rozvoji každého pracovníka. A to bez ohledu na to, je-li to muž či žena," dodává mluvčí s tím, že gender princip, uplatňovaný ve Švédsku, je patrný i v české pobočce IKEA.