Člověk nemusí být velký znalec severské kultury, aby věděl, že největší cenový rozdíl ve Švédsku nebo ve Finsku oproti zbytku Evropské unie bude u alkoholu. Sednout si na dvě až tři dobrá pivka v centru Stockholmu může člověka přijít na šest až osm set českých korun. Pivo je navíc jen v 0,4 litrových sklenicích. Prostě drahota.
Pití alkoholu se v celé Skandinávii bere jako luxus s podtextem společenského nebezpečí. Člověk prý bude v práci méně výkonný a stejně tak se méně bude věnovat rodině a blahu země... Jelikož začne mít dříve než abstinenti zdravotní problémy, i státní rozpočet přijdou jeho alkoholové radovánky draho. Proto uvalilo Švédsko a spolu ním i další severské země na alkohol vysoké spotřební daně.
Skandinávie navíc zatížila dovážený alkohol vysokými cly. Tyto výrobky jsou proto ještě dražší než domácí produkce.

Jak se Evropská unie utužuje, integruje a slaďuje vše, co se jen dá, diskuse se nevyhnula ani skandinávské "alkoholové politice". V současné době se rozbíhají dvě protichůdné akce, které budou mít na tuto sféru razantní dopad.
K Evropskému soudu brzy zamíří žaloba Evropské komise na Švédsko za diskriminaci zahraničních dovozců alkoholu vysokými daněmi. Švédsko totiž daní alkoholické nápoje podle obsahu etanolu. Na nápoje s obsahem alkoholu nižším než 2,8 procenta se kromě běžné spotřební daně už žádná dodatečná daň nevztahuje.
Jiná je situace u nápojů s vyšším obsahem alkoholu, kde se sazby liší. Litr domácího piva s vyšším procentem alkoholu je zdaněn 14,7 švédské koruny. Víno dovezené ze zahraničí (se stejným obsahem alkoholu) ale podléhá dani ve výši 22,08 koruny.
Stížnost komisi podaly organizace evropských vinařů, kterým se kvůli tomu nedaří na severu prorazit. Podle vinařů se nejedná o kulturní bariéru, nýbrž o nekalou soutěž posvěcenou švédským státem. Na kontinentě prý totiž pijí Švédové, Finové nebo Dáni víno o sto šest. Nejde tedy ani tolik o to, že italské a francouzské víno je ve Švédsku neúměrně drahé, jako o podezření, že švédská vláda předražuje dovezený alkohol, aby ten švédský, na nějž má monopol, byl levnější.
Chystaná žaloba na Švédsko je součástí nové iniciativy Evropské komise, která chce rozbourat systém národních cel a daní na dovážený alkohol. Režim, kdy členské země dostaly minimální hranici pro dovozní cla, vznikl v roce 1993, a podle názoru komise už nemá opodstatnění. Proto chce Brusel cla sladit, aby se trh s alkoholickými výrobky liberalizoval. "Zatímco v Česku, na Maltě nebo v Lotyšsku je dovozní clo na pivo devět eurocentů na litr, ve Finsku je to 1,43 eura. U tvrdého alkoholu je clo 1,68 eura na 0,7 litru na Kypru, zatímco 15,41 eura ve Švédsku," říká mluvčí komisaře pro vnitřní trh Jonathan Todd. "Tato cla mají udržovat bariéry, které straní domácím preferovaným nápojům," dodává.

A jak je to s onou druhou - protichůdnou akcí? Pět skandinávských zemí - Švédsko, Norsko, Finsko, Dánsko a Island - se nedávno ve Stockholmu dohodlo, že budou společně usilovat o zvýšení daní na alkohol v celé Evropské unii. Z hlediska vlivu na lidské zdraví by se měl alkohol podle představitelů severských států brát se stejnou vážností jako cigarety. Řešením jsou podle nich právě vysoké daně.
Švédsko navíc tvrdí, že vysoké daně na alkohol nejen snížily jeho spotřebu, ale že za posledních deset let klesly výdaje zdravotního systému na choroby spojené s alkoholem o čtyři procenta. A to navzdory tomu, že tisíce Švédů o víkendech vyrážejí na trajektech do Estonska, Lotyšska nebo Německa a jejich jediným cílem je pořádně se napít a dovézt si několik beden levného pití domů.
Také Evropská komise je přesvědčena o nutnosti zvýšit daně z alkoholu. Zároveň však chce zamezit tomu, aby jednotlivé země tyto daně selektivně snižovaly podle toho, jak se jim to hodí - příkladem budiž pivo ve Švédsku či víno ve Francii. Proti lobby výrobců alkoholu však nebude snadné zvýšení daní prosadit.
Švédsko by nejraději šlo ještě dál. Na jaře jeho vláda navrhovala zákaz reklamy na alkohol v médiích a na sportovních akcích, jako je tomu u cigaret. Zatímco ale u pozvolného zvyšování daní má Švédsko podporu komise i některých států unie, u zákazu alkoholové reklamy narazilo. A žádný argument nepomohl.


Cena alkoholu ve vybraných zemích

(Průměrná letošní cena 0,7 litru tvrdého alkoholu přepočtená na Kč)

Česko 100
Německo 160
Dánsko 350
Švédsko 680
Norsko 1250

Zdroj: Respekt

 

Autor je stálým zpravodajem HN v Bruselu