Švédové znají českou kulturu, historii i současný život


Měsíc české kultury v Královské knihovně ve Stockholmu je jednou z mnoha akcí, které spolupořádá Velvyslanectví ČR a České centrum s cílem prezentovat Česko široké švédské veřejnosti. Úspěšná akce proběhla v říjnu, a přestože byl původní zájem pořadatelů zaměřen převážně na diskusní a literární pořady, byl nakonec rozšířen o další oblasti kultury, zejména o výtvarné umění a hudbu.
V průběhu akce se uskutečnily literární večery, koncerty vážné hudby a v prostorách knihovny byly k vidění hned tři výstavy. Po celý říjen mohli návštěvníci knihovny zhlédnout výstavu moderních českých exlibris od více než čtyřiceti autorů, kterou zapůjčil Památník národního písemnictví v Praze. K literární tematice se vázala i výstava věnovaná nositeli Nobelovy ceny za literaturu Jaroslavu Seifertovi. Slavnostní zahájení doplnila putovní výstava Krásy a tajemství ČR, která představuje historii a kulturu země v evropských souvislostech.
Již při zahajovacím večeru ocenilo zaplněné auditorium přednášku předsedy Senátu Petra Pitharta na téma "Role intelektuálů na cestě od totality k demokracii". Původní zájem vedení Královské knihovny o kulturní vývoj v postkomunistických zemích byl postupně rozšířen o další témata související se vstupem Česka do Evropské unie. Se zájmem posluchačů se setkala i beseda se spisovatelem Ivanem Klímou na téma "Politika a literatura v nové Evropě", kterou moderoval známý švédský novinář Göran Rosenberg. Ivan Klíma patří k nejpřekládanějším současným českým spisovatelům ve Švédsku a nakladatelství Brombergs připravuje překlad již patnáctého titulu jeho teprve nedávnovydané knihy Premiér a anděl. Program kulturního měsíce zakončil koncert vážné hudby v podání souboru Ensemble Martinů, který se specializuje na současnou vážnou hudbu českých skladatelů. Celý program byl propojen s akcemi Českého centra ve Stockholmu. Podzimní kulturní nabídka tak byla obohacena o výstavu litografií akademického malíře Vladimíra Suchánka a o promítání klasických filmů na motivy známých literárních děl Bohumila Hrabala a Vladislava Vančury.
Česko je ve Švédsku poměrně známé, a to nejen díky kultuře. Mezi oblíbená témata patří lední hokej a Švédové znají naše sportovce. Prahu považují za kulturní metropoli, rádi jezdí i do českých hor. Dobře znají i některé významné momenty v české historii. Hlavně roky 1968 a 1989. Bývalý prezident Václav Havel se zde těší popularitě a respektu. Je pro Švédy snad nejznámější osobnost naší historie.